Ve stávající podobě byl investiční plán, jehož centrem je Evropský fond strategických investic (EFSI), spuštěn loni a za tři roky má do unijního hospodářství z veřejných i soukromých peněz přilákat investice za 315 miliard eur (přes 8,5 biliónu korun).

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Projekty na seznamu EFSI se týkají energetiky, například výstavby větrných elektráren, dopravních projektů - dálnic či přístavů a dále oblastí jako chemie či biotechnologie.

Juncker oznámil také některé další iniciativy, mimo jiné reformu evropského telekomunikačního trhu. Přinést by měla například bezplatné bezdrátové připojení na veřejných místech k roku 2020 nebo pokročilé sítě páté generace (5G) k roku 2025.

"Má to potenciál vytvořit v EU další dva milióny pracovních míst," míní šéf Evropské komise. Přístup k vysokorychlostnímu internetu je podle Junckera zásadní pro ekonomiku i občany Unie bez ohledu na to, kde lidé žijí a jaký mají příjem. Komise podle něj také navrhuje zásadní změny pravidel o ochraně duševního vlastnictví, které by měly zajistit spravedlivé peníze za jejich práci.

Vyzval k obraně ocelářství před Čínou

Juncker též v projevu vyzval k obraně evropského ocelářského průmyslu, který se nyní potýká s levnou čínskou produkcí. Předseda komise, který byl letos v Číně už dvakrát, připomněl, že kromě stávajících opatření jsou třeba další kroky.

"Žádáme členské státy a tento parlament, aby podpořily komisi při posilování našich obranných nástrojů. Neměli bychom být naivní zastánci volného obchodu a nemít tak možnost tvrdě odpovědět na dumping podobně, jako to dělají Spojené státy," zdůraznil.

V Evropské unii také podle něj musí společnosti platit daně tam, kde vytvářejí své zisky. Někdejší lucemburský premiér připomněl, že Evropská komise nyní přichází s návrhy proti vyhýbání se odvodům daní. Znovu také obhajoval rozhodnutí Evropské komise, že Apple musí Irsku doplatit na daních rekordních až 13 miliard eur (více než 350 miliard korun.)

Za práci v cizině jako místní

"Pracovníci by měli dostávat stejný plat za stejnou práci na stejném místě," prohlásil do potlesku europoslanců Juncker. Jednoznačně tak podpořil návrh na nová pravidla odměňování pracovníků vysílaných do zahraničí. EK ho nedávno v nezměněné podobě opět předložila, poté co jej vystavením takzvané "žluté karty" jednoznačně odmítly národní parlamenty 11 unijních zemí včetně ČR. Obavy z opatření mají například provozovatelé kamiónové dopravy.

Na evropském vnitřním trhu nesmí být podle Junckera zaměstnanci vykořisťováni. "Evropa není divoký západ, ale sociálně-tržní ekonomika bez sociálního dumpingu," řekl Juncker.

Jednoznačnou podporu komise mají podle něj také evropští farmáři, kteří se potýkají s problémy například v důsledku omezení, které na dovoz z EU uvalilo Rusko. "Komise zmobilizovala na podporu mlékařů přes miliardu eur. Nemohu přijmout, že mléko je levnější než voda," dodal Juncker.

Ve svém projevu se věnoval i tématům jako brexit či migrace. [celá zpráva]