Hlavní obsah

Firmy mají vracet špatně vypočtené úroky z půjček, uvedl soud

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že když je ve smlouvě špatně vypočtena roční procentní sazba nákladů (RPSN), mají úvěrové firmy klientům vracet drtivou většinu zaplacených úroků, uvedly v pondělí Hospodářské noviny (HN). Zákazníci úvěrových společností, kteří podají žalobu, tak mají podle listu naději na vrácení desítek tisíc korun.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Červencový rozsudek se vztahuje ke sporu, v němž úvěrová společnost Essox ze skupiny Komerční banky zažalovala klienta, který jí přestal splácet půjčku.

Žalovaný přešel do protiútoku a požadoval vymazání zhruba 80 tisíc korun, které po něm firma požadovala jako splátku nezaplacených úroků. Využil toho, že Česká obchodní inspekce i finanční arbitr už o smlouvách Essoxu z let 2011 až 2013 rozhodli, že obsahují špatně vypočtenou RPSN. Plné znění rozhodnutí zatím NS nezveřejnil.

Okresní soud v Nymburce i Krajský soud v Praze odmítly řešit, zda je RPSN vypočtena správně, protože i v případě vadné kalkulace by byla splněna základní podmínka, kterou požaduje zákon o spotřebitelském úvěru – tedy že RPSN byla uvedena ve smlouvě.

Při chybě platí jen diskontní sazbu

Podle NS ale platí, že uvede-li úvěrová firma některý ze zákonem vyžadovaných údajů nesprávně, například omylem nebo v důsledku početní chyby, nesplní povinnost stanovenou zákonem.

„Takové pochybení, uplatní-li je spotřebitel u věřitele, zákon striktně sankcionuje tím, že pokládá spotřebitelský úvěr od počátku za úročený ve výši diskontní sazby platné v době uzavření smlouvy uveřejněné Českou národní bankou," stojí podle HN v rozsudku.

Diskontní sazba ČNB byla v roce 2008 2,75 procenta, v roce 2011 0,25 procenta a nyní je 0,05 procenta. RPSN u některých půjček přitom dosahuje i desítek procent.

NS se zároveň podle deníku nezabýval tím, zda je RPSN ve smlouvě vypočtena správně. To mají vyřešit soudy, kterým spor vrátil. Pokud ale dojdou k tomu, že RPSN špatně vypočtená je, pak se Essox v tomto konkrétním sporu nedočká požadovaných peněz a do budoucna může přijít o další, uvádí HN.

Související téma:

Foto: Igor Zehl, ČTK

Budova Nejvyššího soudu v Brně

Essox chce ještě zdůvodnění rozsudku podrobněji analyzovat. Zatím podle mluvčího nevidí důvod měnit svá předchozí stanoviska.

Reklama

Výběr článků

Načítám