„Chápu, že cílem projektu Pošta Partner je dosáhnout úspor. My jsme si však vypočítali, že příspěvek České pošty na franšízy nepokrývá ani polovinu jejich provozních nákladů. Pokud by se příspěvek ČP zvýšil o 30 až 50 procent, bylo by to zajímavější a v obcích by nepanovaly takové obavy z rušení kamenných pošt,“ je přesvědčen předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Koncem loňského roku měla Česká pošta v celé republice 3159 kamenných pošt a dalších 143 provozoven, zajišťovaných jejími smluvními partnery, tedy franšíz. V současné době jedná tento státní podnik s obcemi o převedení dalších sedmdesáti poboček a letos by celkem chtěla zřídit kolem dvou set nových franšíz.

„Vedení ČP se zavázalo poskytnout nám všechny potřebné podklady a jednat s obcemi jako se skutečně rovnocennými partnery. Chtěli bychom však také docílit, aby partneři ČP měli své franšízy otevřeny déle a aby v nich byly umožněny rovněž poštovní služby peněžního charakteru,“ informoval Lukl.

Oprávněné obavy

Jednání se zúčastnili i zástupci Sdružení místních samospráv (SMS), které se počátkem dubna obrátilo na vládu s požadavkem, aby zrevidovala své usnesení o přeměně 2500 pošt na franšízy.

„Nemáme žádné garance, že pokud by provozovatel přestal franšízu provozovat, bude pošta v dané obci obnovena. Ve skutečnosti se tedy jedná o redukci sítě, s čímž nesouhlasíme,“ řekl tehdy Právu předseda SMS Stanislav Polčák.

Takovou garanci požaduje i Svaz měst a obcí. „Pokud obec nebude schopna poštovní služby převzít a nenajde se ani soukromý subjekt ke zřízení franšízy, měla by kamenná pošta v daném místě zůstat,“ uvedl k tomu v pondělí Lukl.