Hlavní obsah

Švýcarské banky zveřejnily jména majitelů spících účtů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Curych

Švýcarské banky zveřejnily jména více než 2600 majitelů účtů, na kterých nejméně 60 let nebyla zaznamenána žádná aktivita. Dědicové tak mají poslední možnost požádat o majetek, než připadne státu. Na zmíněných účtech je kolem 44 miliónů švýcarských franků (1,1 miliardy Kč). Informuje o tom agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Banky uvedly, že opatření se týká i bezpečnostních schránek, v nichž je alespoň 500 franků, anebo u kterých není hodnota obsahu známa. Informace o spících účtech lze najít zde. Stránky ovšem zřejmě pod náporem začaly kolabovat a není snadné se na ně dostat. Seznamy samotné jsou pod odkazem dole na stránce.

Stránka byla zprovozněna ve středu na základě nové legislativy, která vstoupila v platnost v lednu. „Zveřejnění této informace je posledním pokusem bank znovu navázat kontakt se zákazníkem," řekl generální ředitel Švýcarské bankovní asociace Claude-Alain Margelisch. „Pro banky pak tento nový předpis vytváří právní jistotu pro nakládání se spícím majetkem," dodal.

Žádost se musí podat do roka

Na seznam budou každoročně přidávána nová jména majitelů účtů, kde není žádný pohyb nejméně 60 let. Žádost o získání peněz z účtu se musí podat rok od zveřejnění. Podle asociace může trvat týdny až měsíce, než banky žádost posoudí. Mohou také požadovat zaplacení nákladů po žadatelích, kteří podají zjevně neopodstatněnou žádost.

Spící účty jsou ve Švýcarsku citlivým tématem od 90. let, kdy Světový židovský kongres spustil kampaň, aby banky vrátily majetek obětí holokaustu. Pod tlakem židovských organizací a americké vlády souhlasily velké švýcarské banky v roce 1998 s tím, že vyplatí celkem 1,25 miliardy dolarů, aby urovnaly obvinění, že peníze z neaktivních účtů odvedly a že dělaly obstrukce dědicům, kteří pátrali po penězích svých příbuzných.

Reklama

Výběr článků

Načítám