Podíl mladých Čechů, kteří o vystěhování z finančních důvodů uvažují, odpovídá podle výzkumu průměru 21 srovnávaných zemí EU. Mladí Češi jsou při úvahách o emigraci podle průzkumu přesně na průměru EU. Oproti dalším zemím bývalého východního bloku je  tento podíl relativně nízký.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Například v Maďarsku je až 60 procent mladých lidí připravených se kvůli financím přestěhovat. Následuje Polsko s 41 procenty, Slovensko s 40 procenty.

Vysoký podíl zaznamenala také Itálie s 37 procenty.

"Pozitivní interpretací našeho výzkumu je, že mnoho mladých Evropanů je připravených zasadit se o zlepšení vlastní situace. Negativním rysem je ale to, že nemají dostatek důvěry v možnost toho dosáhnout ve vlastní zemi," komentoval čísla prezident Intrum Justitia Erik Forsberg.

Touha po lepší ekonomické budoucnosti je vlastní mladým lidem napříč celou Evropou. Dokonce i v zemích s relativně dobrou finanční situací, jako je Německo a skandinávské státy, zvažuje šest až 13 procent mladých lidí ve věku 18 až 24 let, že by mohli zkusit hledat lepší vyhlídky jinde.