Podle azylového zákona mají běženci v Německu právo na příspěvek na potraviny, ubytování, oblečení a zdravotní péči. Země jim pro tyto účely nedává peníze, ale poskytuje jim účelově vázané poukázky nebo jim přímo dané věci zajišťuje. Kromě toho mají žadatelé o azyl nárok na měsíční kapesné, jeho průměrná výše činí 360 eur (9700 Kč).

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Dávky pro žadatele o azyl loni pobíralo 360 tisíc lidí. Kromě 200 tisíc běženců, kteří do země v roce 2014 přišli, na ně mají nárok i lidé, kteří žádost o azyl podali už v předchozích letech a stále čekají na její vyřízení. Pětinu všech lidí, kteří dávky pobírají, tvoří občané Kosova, Černé Hory a Srbska.

Žadatelé o azyl tvoří zhruba sedminu všech lidí, kteří se loni do Německa přistěhovali. Do země přišlo celkem 1,46 miliónu osob, odstěhovalo se jich 914 tisíc. Počet imigrantů je podle statistického úřadu nejvyšší od roku 1992, kdy se do Německa přistěhovalo 1,5 miliónu lidí. Většina lidí přišla do Německa z ostatních zemí Evropské unie.