Podle Schäubleho nemůže Evropská komise (EK) vykonávat svou původní funkci, kterou bylo dohlížení nad plněním evropských smluv, a zároveň posilovat svou politickou pozici a snažit se hrát roli evropské vlády.

Německý ministr větší politické angažmá komise podporuje, zároveň je ale přesvědčen, že dohled nad vnitřním trhem musí být nezávislý. Schäuble proto navrhuje, aby byla na evropské úrovni vytvořena obdoba německého antimonopolního úřadu, která by nebyla závislá na politicích a jejímž úkolem by bylo dohlížet na fungování vnitřního trhu a bránit zneužívání tržní síly.

Pro je i Nizozemsko

Záměr podporuje i nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který chce ze Schäubleho návrhu udělat jedno z hlavních témat nizozemského předsednictví v Evropské unii, dodal list. Nizozemsko předsednictví převezme v prvním pololetí 2016.

Snaha EK o větší politickou roli se projevila i v posledních měsících při vyjednáváních mezi zadluženým Řeckem a mezinárodními věřiteli. Komise původně měla mít jen technickou roli a dohlížet na uskutečnění reforem, na nichž se Atény s věřiteli dohodly.

Předseda EK Jean-Claude Juncker však podle FAZ tuto roli opustil, přímo se zapojil do vyjednávání a podporoval požadavky řeckého premiéra Alexise Tsiprase na nalezení „politického řešení“ řecké krize a poskytnutí nových úvěrů předlužené zemi.