"Dramatické zhoršení udržitelnosti (řeckého) dluhu ukazuje na potřebu zmírnění dluhové zátěže v rozsahu, který bude muset výrazně překonat to, co se dosud zvažovalo a co navrhuje (Evropský stabilizační mechanismus) ESM," píše se ve studii.

Ta byla podle agentury Reuters v pondělí zaslána členským zemí eurozóny poté, co předběžně souhlasily s třetím záchranným programem pro Řecko.

Komu dluží Řecko

Komu dluží Řecko

FOTO: David Ryneš, Novinky

Evropské země by podle studie měly Řecku poskytnout třicetiletý odklad povinností spojených se splácením všech evropských dluhů a radikálně prodloužit dobu splatnosti půjček, nebo by měly každoročně provádět přímé převody peněz do řeckého rozpočtu. Další variantou je pak přistoupit na výrazné seškrtání řeckých dluhů, píše Reuters.

O neudržitelnosti řeckého dluhu a nutnosti úlev psal MMF už začátkem měsíce. Tehdy mluvil o potřebě dvacetiletého odkladu splácení. Názory MMF při vyjednávání původně argumentoval i řecký premiér Alexis Tsipras. Pod silným tlakem věřitelů z eurozóny mu to ale nakonec nebylo nic platné a musel přijmout velmi tvrdé podmínky.

MMF je čtvrtým největším věřitelem Řecka po Německu, FranciiItálii.