"Dozorčí rada ČEZ dnes projednala odstoupení Jiřího Borovce z funkcí člena a místopředsedy dozorčí rady k dnešnímu dni," uvedl ve čtvrtek Kříž.

Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát, kterému ve společnosti přes ministerstvo financí patří asi 70 procent akcií, v ní má osm členů. Zbytek jsou zástupci zaměstnanců.

V pátek se bude konat valná hromada společnosti, na níž by měli být do dozorčí rady za stát zvoleni zástupci ministerstva financí Jan Sixta a Petr Blažek, jejichž nominaci v pondělí doporučil vládní výbor pro personální nominace. Kromě Borovce by měl dozorčí radu podle informací opustit zřejmě také první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Borovec dříve ve společnosti ČEZ přímo působil, byl výrobním ředitelem. Působil také jako ředitel státního distributora paliv Čepro. Na začátku měsíce skončil jako náměstek na ministerstvu obrany.

Spekuluje se o něm jako o možném nástupci Aleny Vitáskové v čele Energetického regulačního úřadu. "Zaznamenala jsem zprávy, že pan Borovec má nastoupit na mé místo," uvedla na čtvrtečním diskusním setkání o budoucnosti české energetiky, který pořádal deník E15 sama Vitásková.

Podle schválené novely energetického zákona by od půlky příštího roku měla ERÚ řídit pětičlenná rada jmenovaná vládou na návrh ministra průmyslu a obchodu. Vitásková změny kritizovala, podle ní dojde k politizaci úřadu, který dohlíží na ceny energií.