"Mnoho Vietnamců platí daně, těm se omlouvám, pokud jsem se jich dotknul," napsal v pátek Babiš na sociálních sítích Twitter a Facebook. Na nich zveřejnil také fotografii s předsedou společnosti Marcelem Wintrem.

O setkání a omluvě ministerstvo informovalo také v tiskové zprávě. Ministr v ní uvádí, že „měl samozřejmě na mysli ty, kteří řádně daně neplatí“.

Babiš zmínil vietnamské prodejce minulý týden při čtvrtečních sněmovních interpelacích, kdy na otázky poslanců ODS obhajoval zavedení elektronické evidence tržeb. "Žádných živnostníků se to vlastně netýká. Proč mluvíte o živnostnících? Jedná se o restaurace a maloobchod. Mimochodem o kamenné obchody. Také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně," řekl podle stenozáznamu ministr financí.

„Ne každý Čech je zloděj, tunelář nebo vrah a také ne každý Vietnamec je pěstitel marihuany, výrobce nebo prodejce drog či neplatič daní. Naprostá většina Vietnamců zde žijících nemá s drogami vůbec nic společného a také naprostá většina vietnamských podnikatelů řádně státu platí daně,” uvedl v pondělí v reakci spolu se žádostí o omluvu Winter. [celá zpráva]

V pátek Babiš uvedl, že Česko-vietnamská společnost pomůže s propagací a zaváděním evidence tržeb. „Dohodli jsme se, že budeme při zavádění elektronické evidence tržeb spolupracovat, například uděláme speciální prezentaci pro vietnamské obchodníky,“ dodal.