Jednotná evropská měna sestoupila až na 1,2398 USD, tedy nejníže za 26 měsíců. Později část ztrát smazala a prodávala se za 1,2437 USD. Oproti středečnímu závěru tak vykazovala pokles o 0,4 procenta, napsala agentura Reuters.

ECB ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta. Její šéf Mario Draghi nicméně zopakoval, že banka je v případě potřeby připravena využít k podpoře ekonomiky další nekonvenční opatření. Činitele ECB požádal, aby je připravili k použití, pokud to bude třeba.

Dolar těžil z příznivých údajů o vývoji trhu práce ve Spojených státech. Vůči japonskému jenu se vyšplhal až na sedmileté maximum. Euro naopak vůči jenu oslabilo o půl procenta.

Růst v eurozóně ochabuje

Zasedání Rady guvernérů ECB se konalo v situaci, kdy vyhlídky pro ekonomický růst eurozóny opět o něco potemněly. Evropská komise v úterý snížila odhad letošního růstu eurozóny na 0,8 procenta. Ještě v květnu předvídala růst o 1,2 procenta.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ECB vybídla, aby dostála slibu "učinit cokoli" pro oživení ekonomiky, a začala nakupovat vládní dluhopisy.

Zdroje agentury Reuters navíc v úterý uvedly, že představitelé jednotlivých centrálních bank eurozóny hodlají podrobit kritice Draghiho způsob řízení, který prý považují za tajnůstkářský, a způsob komunikace, která je podle nich nepředvídatelná.