Toshiba, která je většinovým vlastníkem Westinghouse, získá podle dohody 60 procent a GDF Suez si ponechá 40 procent podílu ve společnosti NuGeneration Ltd (NuGen), která v Moorside připravuje stavbu tří reaktorů Westinghouse AP1000.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Elektrárna by měla být podle plánu spuštěna v roce 2024. Po svém zprovoznění bude mít kapacitu 3,4 GW, dokáže tedy zásobit elektřinou šest miliónů domácností a pokrývat zhruba sedm procent z předpokládané energetické potřeby Spojeného království.

O stavbě se definitivně rozhodne v roce 2018. Firmy slibují, že realizace projektu v zemi vytvoří 14 - 21 tisíc pracovních míst.

Evropa je opatrnější

Nikde jinde v Evropě se nyní stavba tří bloků vedle sebe nechystá. Po havárii v japonské Fukušimě a odklonu Německa od jádra jsou opatrnější i další země.

Stejný reaktor AP1000 nabízel Westinghouse i v tendru na dostavbu Temelína. Ten ale ČEZ v dubnu zrušil, protože kvůli nízkým cenám elektřiny je investice bez státních garancí příliš riskantní. Odhadovaných dvě stě až tři sta miliard korun by se ani za šedesát let životnosti dvou nových bloků nezaplatilo.

V současné době je na celém světě ve výstavbě osm amerických reaktorů AP1000, nikde ale ještě nejsou v provozu. Nejdále je stavba elektrárny v čínském Sanmen, kde by měl být první ze čtyř bloků spuštěn v testovacím režimu ještě letos.