Ve srovnání s posledním loňským čtvrtletím se HDP nezměnil. Bylo to hlavně v důsledku výrazného poklesu příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, kterými se lidé a obchodníci předzásobili koncem roku před zvýšením daně. Analytici proto čekali spíše mezičtvrtletní pokles.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Mezičtvrtletní stagnace sice podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho nevypadá opticky jako dobrý výsledek, ale opak je pravdou.

"Vzhledem k tomu, že HDP ve čtvrtém čtvrtletí byl výrazně jednorázově nadhodnocen (předzásobení cigaretovými kolky, devizové intervence ČNB),  tak jsme se obávali korekce a hlubšího propadu. To se naštěstí nepotvrdilo. Výsledek naopak ukazuje na pokračování slušného růstu," uvedl.

Výrazně se dařilo zejména výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků a také dalším průmyslovým odvětvím, která byla schopna pružně reagovat na rostoucí domácí i zahraniční poptávku.