„Růst výroby se podobně jako v lednu pozitivně promítl do zvyšující se zaměstnanosti a mezd. Počet nezaměstnaných by tak díky tomu měl během letošního roku poklesnout a vzdálit se tak od rekordních lednových hodnot,” komentuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

To potvrzuje ve svém hodnocení také analytik ČSOB Petr Dufek.

„Příjemnou zprávou je, že firmy v tomto odvětví stále více nabírají nové zaměstnance. Průmysl je tak i nadále hnacím motorem celé ekonomiky,” říká Dufek.

Růst táhnou auta

K růstu průmyslu nejvíce přispěly automobilky, které těží z oživení domácí i zahraniční poptávky. Důkazem jsou hodnoty nových zakázek, které výrazně stoupají již od loňského srpna a ani únor s meziročním zvýšením o 34,3 procenta nebyl výjimkou.

Rostoucí zájem o nákup aut je zřejmý i z letošních údajů o maloobchodních tržbách. Vše nasvědčuje tomu, že výroba motorových vozidel pojede na plné obrátky i v dalších měsících.

Energetiky teplá zima nepotěšila

Zatímco automobilkám se daří, tak na teplou zimu doplatili výrobci elektřiny, plynu a tepla. Výroba zde poklesla meziročně o 0,8 procenta.

„Výhled pro průmyslovou produkci zůstává i na další měsíce letošního roku pozitivní, k čemuž z velké míry přispívá oživení evropské ekonomiky,” odhaduje Miroslav Novák.