Podle vládního programu má letos hospodářský růst dosáhnout 7,5 procenta, což je jen nepatrný pokles ve srovnání s loňskem. Výdaje na obranu vzrostou o více než 12 procent na 808,23 miliardy jüanů (asi 2,6 biliónu Kč), zatímco loni je Čína zvýšila o necelých 11 procent. [celá zpráva]

Deficit státního rozpočtu má dosáhnout výše 1,35 biliónu jüanů, což je o 150 miliard víc než loni. Tempo růstu spotřebitelských cen, což je klíčový ukazatel inflace, se má letos pohybovat kolem 3,5 procenta. Riziko zadlužení je podle vládní zprávy pod kontrolou.

Nulová tolerance pro korupci

Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang na tiskové konferenci po ukončení schůze prohlásil, že Peking hodlá důrazně zasáhnout proti zkorumpovaným úředníkům bez ohledu na jejich postavení. „Tolerance bude nulová. Nezáleží na tom, o koho jde, jak vysoké má postavení. Všichni jsou si před zákonem rovni,” řekl Li.

Premiér vyhlásil na zasedání válku znečišťování ovzduší. Počítá se například s uzavřením 50 000 menších vysokých pecí pracujících na uhlí a s tím, že ze silnic zmizí šest milionů starých automobilů.

Letošní zasedání parlamentu bylo první od loňského nástupu do úřadu prezidenta Si Ťin-pchinga a premiéra Li Kche-čchianga.