Zákon zmírňuje některé automatické rozpočtové škrty, které loni začaly platit jako důsledek neshod z předchozích let, kdy se rozdělený Kongres nebyl schopen dohodnout na hlubších rozpočtových reformách. V letošním fiskálním roce by mělo jít na domácí a vojenské programy více peněz.

Šéfka finančního výboru Senátu Barbara Mikulská novinářům řekla, že toto opatření zvrátí plánované škrty vojenských penzí pro postižené veterány a že neobsahuje části, které by blokovaly uskutečňování zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy.

Čas je jen do středy

Agentura AP uvedla, že Sněmovna reprezentantů by měla zákon posoudit do středeční půlnoci, kdy vyprší krátkodobý zákon o státních výdajích. Poté se očekává, že Senát bude ke schválení dohodnutého zákona potřebovat asi tři dny. K zajištění financí pro období po 15. lednu do konečného hlasování Senátu by měl Kongres přijmout dočasný zákon o financích, který zajistí federální vládě peníze do sobotní půlnoci.

Video

Expirované video

V říjnu kvůli neshodám politiků v USA uzavřeli i sochu Svobody, Capitol i národní parky.

Kongres ještě před koncem loňského roku schválil potřebnou kompromisní rozpočtovou dohodu, která má zajistit financování americké federální vlády do října 2015. Dohoda má ukončit tři roky nestability a rozpočtových střetů, které loni v říjnu vyvrcholily částečným uzavřením amerických vládních úřadů.