Vyplývá to z nařízení, které pro vládu připravil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Povinnost určit minimální počet poboček pošty zavádí novela poštovního zákona.

Podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka se tato povinnost do zákona dostala na základě poslanecké iniciativy i přes to, že počet poboček již určují prováděcí vyhlášky k zákonu. Návrh nařízení půjde do meziresortního řízení.

„Je to minimální počet, pod který pošta nemůže jít. Neznamená to, že by pošta měla pobočky hromadně rušit,“ uvedl Novák s tím, že případné změny v síti musí pošta projednat se zástupci Svazu měst a obcí. Svaz se dlouhodobě obává rušení poboček pošty v malých obcích.

Pro poštu bude podle mluvčího Iva Mravinace důležitý konečný verdikt vlády. „V každém případě návrh důkladně prostudujeme a pro zakladatele vypracujeme analýzu, jak by se případné snížení počtu poboček promítlo do ekonomiky České pošty,“ sdělil.

Počet poboček by mohl stoupnout

Do letošního roku nebyly požadavky na dostupnost pošt podle ČTÚ jednoznačně stanovené. Od minimálního počtu pošt, které Česká pošta bude muset provozovat, se bude odvíjet i výše úhrady jejich případných ztrát. Na ně by měly vedle pošty přispívat ostatní firmy na trhu.

Česká pošta se podle dřívějšího vyjádření k plošnému rušení pošt nechystá. Pouze část chce převést na jinou formu obsluhy prostřednictvím partnerů. Počet poboček by naopak mohl vzrůst. Nové pobočky tak vznikají například v obchodních centrech nebo nových obytných čtvrtích.

V lednu pošta oznámila, že letos převede zhruba 200 poboček na franšízy, které budou provozovat její partneři. Těmi mohou být například obchody nebo obecní úřady.