„Odrůdu Golden Delicious prodáváme za osm korun, Rubín za 10,50 a Šampión za 9,70 Kč. Není tedy důvod, proč by se měla jablka v maloobchodě prodávat například za třicet korun,“ řekl pěstitel Dušan Kokoška z Havířova.

„Je to nefér vůči zákazníkovi. Situace, která v tomto oboru u nás panuje, je velmi nezdravá,“ dodal Kokoška.

Prodejci dodávají jablka do maloobchodu zhruba za stejné ceny jako loni a domnívají se, že není důvod, aby jejich výpěstky přeskočily dvacetikorunu za kilo.

Nicméně například v Plzni se koncem minulého týdne cenový rozptyl pohyboval od 19,90 do 49,90 koruny a v Břeclavi síť prodejen Hruška nabízela jablka za necelých pětadvacet korun. Kilometr vzdálené Tesco pak lákalo na jablka v cenovém rozpětí od 16,90 do 36,90 koruny za kilogram.

Úroda je letos špatná

Navíc letošek patří v některých oblastech k nejhorším v historii. „Sadařím třicet let – a letošní výnosy považuji za skutečně jedny z nejhorších, co pamatuji. Loni jsme měli výtěžnost sadů okolo pětasedmdesáti procent. Letos to bude s bídou padesát,“ tvrdí spolumajitel společnosti Malus z Choustníkova Hradiště u Dvora Králové nad Labem Antonín Krobot.

Jihoamerická a polská jablka dostávají přednost před českými jablky

Také Plzeňané sklidili úrodu nevalnou. „Oproti průměru je tak třetinová,“ řekla Právu Jana Zikmundová ze sadů Nebílovy. „Dlouhá zima, jabloně špatně kvetly, včely se nedostaly k opylování,“ shrnula stručně důvody.

Letos očekávají ovocnáři celkovou produkci kolem 137 tisíc tun jablek. „Je to množství, které je náš trh připraven vstřebat,“ tvrdí místopředseda Ovocnářské unie ČR Ivo Pokorný.

Čeští a moravští sadaři také upozorňují na to, že sklady obchodních řetězců jsou stále ještě plné jablek dovezených na jaře z Jižní Ameriky nebo v létě z Polska.

„Tato jablka pak dostávají přednost před českými jablky. Obchodníci se je pochopitelně snaží prodat,“ dodal Kokoška, který nevidí žádnou šanci, že by se situace mohla v dohledné době změnit.