Vývoz meziročně stoupl o 1,9 procenta, dovoz se téměř nezměnil, zvýšil se jen o 0,1 procenta.

Zahraniční obchod

Zahraniční obchod

FOTO: ČTK

V srpnu se dařilo vývozu strojů a dopravních prostředků, kde došlo k meziročnímu nárůstu o 6,5 procenta. Dařilo se především automobilům. Přebytek mezi vývozem a dovozem strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 9,3 miliardy na 43,4 miliardy korun. Na druhé straně pokles vývozu zaznamenala výpočetní technika, a to o 3,1 miliardy korun.

„Opět jsme svědky toho, že se zvýšil přebytek obchodu s Evropskou unií s aktivem 51,4 miliardy korun. Dále se snížil schodek bilance se státy mimo EU na 30 miliard korun,“ uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Jak doplnil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta, přebytek vzrostl v obchodě s Německem (o 1,2 miliardy korun) a Francií (o 1,1 miliardy korun). K prohloubení schodku došlo u obchodu s Polskem (o 1,2 miliardy korun).

„Výhled na závěr letošního roku i na celý rok 2014 začíná být více optimistický. Důvodem je především vývoj ve zbylých zemích EU, primárně v Německu,“ uvedl Novák. Postupné oživení evropské ekonomiky by se podle něj mělo kladně odrazit na rostoucí obchodní výměně, a to jak na straně vývozu, tak i dovozu.