Lidé, kteří se rozhodnou zafixovat si cenu silové elektřiny až do konce roku 2015, mohou ode dneška uzavřít smlouvu na produkt ČEZ FIX, který nabízí o dvacet procent nižší cenu elektřiny oproti současným cenám nejvyužívanějšího produktu Comfort. Ostatním od ledna zlevní elektřina v rámci produktu Comfort o 15 procent, podobné zlevnění nabídne ČEZ i u dalších produktů.

ČEZ obvykle ceny pro následující rok oznamuje až v prosinci, nyní tak učinil se značným předstihem. „Obě zlevnění oznamujeme již dnes, abychom zákazníkům umožnili volbu mezi jistotou a flexibilitou,“ řekl šéf ČEZ Daniel Beneš.

U programu ČEZ FIX zůstane stálá měsíční platba, která je nezávislá na spotřebě, až do roku 2015 ve výši 60,50 Kč měsíčně. U programu Comfort se platba zvýší o 12 korun měsíčně na 72,60 Kč.

U vysokých spotřeb roční úspora přes pět tisíc

Lidé, kteří elektřinu používají jen k vaření a svícení, ušetří podle odhadu ČEZ v příštím roce na elektřině přes 1200 korun. Rodiny používající přímotop by pak ročně měly ušetřit přes 5000 korun.

V těchto cenách jsou započteny stálé měsíční platby i předpokládané zlevnění regulované složky od ledna o 10 procent. Silová elektřina tvoří asi 45 procent výsledné ceny, zbytek připadá na regulované složky jako poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

O regulovaných složkách ceny elektřiny rozhoduje Energetický regulační úřad (ERÚ). Předsedkyně úřadu Alena Vitásková už dříve oznámila, že chce snížit cenu za distribuci elektřiny právě o desetinu. V příštím roce by se měl snížit příspěvek na obnovitelné zdroje na 495 korun bez DPH za megawatthodinu z letošních 583 korun bez DPH za megawatthodinu.

Nízké ceny na burze

Firma podle ředitele divize obchod Alana Svobody mohla zlevnit díky příznivému vývoji cen silové elektřiny na burze. „Ty v průběhu letošního roku dosáhly rekordních minim, a to hlavně v důsledku nízkých cen uhlí, povolenek CO2 a očekávaného dalšího nárůstu objemu dotované zelené energie,“ uvedl Svoboda. Varoval ale před tím, že ceny na burze začaly v posledních dvou týdnech opět růst. „Na nejbližší období jsme pravděpodobně dosáhli cenového dna,“ prohlásil.

ČEZ, který podle Beneše přijde v důsledku zlevnění na tržbách asi o 1,5 miliardy korun ročně, zlevnil proto, aby udržel stávající zákazníky. Největší dodavatel elektřiny v České republice čelil v posledních letech úbytku zákazníků v důsledku přechodu k menším dodavatelům. „Tržby mohou mírně klesnout, ale zase udržíme zákazníky. Je to dobré rozhodnutí,“ uvedl ke zlevnění Beneš.

Ostatní oznámí změny cen později

E.ON, který dodává elektřinu především v jižních Čechách a na jihu Moravy, zveřejní ceník energií pro příští rok koncem listopadu. „V příštím roce se předpokládá zlevnění,“ uvedl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Porovnejte si ceny jednotlivých dodavatelů na kalkulačce cen elektřiny.