Soukromí dopravci ale požadují, aby České dráhy nebyly zvýhodněny a o dotaci za studentské jízdné skutečně přišly. Část rychlíků ČD na trati mezi Prahou a Ostravou je totiž ještě dotována z rozpočtu ministerstva dopravy, které drahám proplácí rozdíl mezi cenou jízdného a skutečnými náklady.

Mladá fronta Dnes napsala, že ministerstvo dopravy připravuje nový cenový výměr, který nebude poskytování slev pro studenty a žáky dopravcům nařizovat.

„Předpokládáme, že slevy v této podobě uchováme,“ sdělil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Společnost je podle něj ochotna na levnější jízdné doplácet za předpokladu, že budou zavedeny rovné podmínky pro všechny dopravce.

Úspora 200 miliónů korun

ČD by podle RegioJetu měly vrátit zhruba 600 miliónů korun, kterou podle odhadů dostávají na dotacích právě jako kompenzaci za studentské slevy. Snížení dotací o tuto částku bude dopravce sledovat a je připraven žalovat stát o náhradu škody, pokud budou ČD po zastavení studentských doplatků zvýhodněny.

Dosud dopravci musí studentům slevit čtvrtinu ceny jízdného a ušlý zisk poté vyúčtovat ministerstvu dopravy. Zrušení povinných slev by mělo úřadu ušetřit 200 miliónů korun. Návrh ministerstva dopravy ale ještě musí schválit vláda. Pokud by prošel, zůstanou povinné slevy pouze pro postižené osoby a jejich doprovod.