Demonstraci svolaly dva největší odborové svazy proti úsporným opatřením vlády, které podle jejich prohlášení ještě prohlubují utrpení řeckých obyvatel svádějících boj s důsledky krize. Tyto dva odborové svazy zastupují přibližně 2,5 miliónu lidí.

Čtyřiadvacetihodinová stávka ochromila Atény.

Čtyřiadvacetihodinová stávka ochromila Atény.

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

„Dnešní stávka dává jasnou odpověď na záchranné kroky vlády, které lidem přinášejí pouze neštěstí,“ uvedl Ilias Iliopoulos, generální tajemník odborového svazu veřejného sektoru ADEDY, který stávku organizuje společně se svazem soukromého sektoru GSEE. „Sociální výbuch je na spadnutí,“ varoval.

Vláda v čele s premiérem Antonisem Samarasem je nucena provádět nejrůznější úsporná opatření kvůli stamiliardové finanční pomoci ze strany Evropské unieMezinárodního měnového fondu.

Řecká ekonomika se nachází několik let po sobě v recesi a míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 27 procent. Mezi mladými lidmi její podíl dosahuje dokonce 60 procent.

Řecko drtí vysoká nezaměstnanost, která by měla letos podle odhadů dosáhnout 30 procent.

Řecko drtí vysoká nezaměstnanost, která by měla letos podle odhadů dosáhnout 30 procent.

FOTO: Dimitri Messinis, ČTK/AP

„Musíme bojovat zuby nehty a chránit naši mládež,“ nechal se slyšet 70letý důchodce Ioannis Alexiadis, který bere 470 eur měsíčně (necelých 12 000 korun).

„Jsme na kolenou, země je zničená, mladí lidé jsou zničení,“ posteskl si 56letý státní úředník Nikos Papageorgiou. „Jsem rozhněvaný na Evropany i na naše politiky. Všichni by měli jít do vězení,“ dodal.