„Dojde-li k tomu, že určitá část alkoholu bude muset být zlikvidována, že ji nebude moci ten obchodník prodat, tak bych považoval za fér, kdyby mu stát tu daň vrátil,“ řekl už dříve Kalousek (TOP 09). V neděli uvedl, kolik alkoholu to může být.

„Obchodníci nyní mají šedesát dní na to, aby si pro láhve sehnali rodokmen,“ řekl Kalousek s tím, že ne u všech se to povede. „Mezi jedním a třemi až čtyřmi milióny litrů se rodokmen nepodaří zajistit. Pak pokládám za zcela fér, aby to, co zaplatil jako (spotřební) daň, dostal zpátky. Není možné mu vrátit spotřební daň, plátcem je výrobce. Kdo ji bude chtít dostat zpět, osloví celní správu, ona ho navštíví a zlikviduje alkohol podle zákona o odpadech. Celní správa už sama bude informovat finanční správu a ten (výrobce) dostane kredit na placení daní na pět let.“ Pokud platí daně, bude si z nich moci tuto daň odečíst. Lehčí to bude podle něj s DPH, neplátcům se ale navýší tento koeficient.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka považuje tento postup za lepší, než jiný člen ČSSD Lubomír Zaorálek, který chtěl, aby stát tento alkohol vykupoval. [celá zpráva]