Podle právničky Hany Marvanové by ale obchodníci mohli tlakem na stát určitých kompenzací dosáhnout.

"Alespoň ve formě nějakých úlev nebo odložení záloh na daň, protože se mnozí obchodníci i bez své vlastní viny mohou ocitnout v situaci, že nebudou schopni plnit své daňové povinnosti vůči státu, přitom tu situaci nezavinili," řekla v ČT Marvanová.

Restaurace a hotely přicházejí o 43 miliónů denně

Náhradami škod způsobených prohibicí se už naopak zabývali zástupci gastronomických zařízení. "Škoda tady je, vyčíslili jsme ji na zhruba 43 miliónů korun denně, a myslím si, že jisté úlevy by byly na místě," řekl prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek. Nedomnívá se ale, že podnikatelé v gastronomii mají možnost kompenzace na státu žádat.

Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent platí v Česku kvůli sérii úmrtí po otravách metanolem od 14. září. Částečné zmírnění zákazu prodeje tvrdých lihovin plánuje vláda na středu 26. září, kdy začne platnost vyhlášky ministerstva financí ve Sbírce zákonů včetně nových kolků.

"Byl bych rád, aby do středy byla pravidla pro prodej připravená," zopakoval v neděli ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

K obnovení prodeje mají přispět i nové kolky, které budou opatřené červeným, namísto šedým kódem a nápisem NOVÝ. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Připravované kolky, kterých má státní tiskárna cenin vyrobit do středy na deset miliónů, jsou ovšem pouze provizorní.

"Bez ohledu na tragickou situaci kolem metylu máme připraven návrh zcela nového kolku, který bude mít vyšší úroveň zabezpečení," oznámil generální ředitel Generálního ředitelství cel Pavel Novotný. Tyto kolky by mohly být zavedeny začátkem příštího roku nebo v průběhu jeho první poloviny, uvedl.