Hlavní obsah

Ženy s malými dětmi se vracejí z rodičovské dříve. Kvůli penězům

Právo,

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ženy s malými dětmi se začínají vracet do zaměstnání o rok až dva dříve, než tomu bylo v minulosti. Přizpůsobují se změnám v čerpání rodičovského příspěvku účinným od ledna letošního roku. Vyplývá to z poznatků občanského sdružení APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství i řady firem.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podle lednové novely zákona o státní sociální podpoře může rodič vyčerpat 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na délce času, který stráví na rodičovské dovolené. Cílem novely bylo zvýšit flexibilitu při čerpání příspěvku a usnadnit ženám návrat do pracovního procesu.

„Nyní se propaguje myšlenka dřívějšího návratu do práce. Velká část žen s malými dětmi se tak tomuto trendu spontánně přizpůsobuje. Změna je patrná zejména od lednových sociálních reforem,“ uvedla Jana Seemanová, právnička sdružení APERIO.

„Mnoho žen se totiž obává, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. Zároveň volí mnoho z nich kratší, dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím,“ vysvětlila Seemanová.

Aktuální trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání vítá ministerstvo práce a sociálních věcí. „Novelou zákona jsme se snažili přizpůsobit potřebám matek na rodičovské dovolené. Nyní mohou čerpání rodičovského příspěvku flexibilně přizpůsobit svým potřebám. To je podle nás krok, který ženám návrat do práce značně ulehčí,“ vysvětlil Petr Sulek z tohoto ministerstva.

Novela sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského příspěvku. Jednotný strop byl stanoven na 220 tisíc korun. Zatímco u dvouleté a čtyřleté varianty tak došlo ke zvýšení příspěvku o 4 tisíce korun, tříletá varianta ale o celých 16 tisíc korun klesla.

Peníze hrají velkou roli

Podle odborníků může mít právě tento krok za následek urychlení návratu žen s malými dětmi do zaměstnání. Snížení tříleté varianty rodičovského příspěvku se totiž podle nich odráží na rodinných rozpočtech.

„V posledních měsících registrujeme ze strany žen s malými dětmi zvýšenou poptávku po přivýdělku či zaměstnání na plný úvazek. Potřebují totiž vyrovnat finanční ztrátu, kterou utrpěl jejich rodinný rozpočet po lednových reformách,“ sdělil Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí.

Reklama

Výběr článků

Načítám