„Nejsou žádné důvody k tomu, aby se stavěla v potaz kvalita polských potravin,“ uvedl Butra. Dodal, že potraviny pocházející z legální výroby jsou pod kontrolou. Připustil ale, že se stávají i podvody, které pak stíhá justice.

Podle Bendla jsou ale obavy českých úřadů opodstatněné. „Naše obavy pramení z přístupu polské strany, která za celou dobu nedokázala na naše opakované žádosti o informace reagovat a naše obavy rozptýlit. Proto budeme tuto záležitost otevírat na jednání v Bruselu,“ sdělil ministr.

Česko už delší dobu kritizuje polské úřady za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu. Nedostatek informací totiž českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují technickou sůl.

„Podniky, které podvedli kriminálníci produkující technickou sůl, jsou také poškozené. A protože ty potraviny nebyly zdraví nebezpečné, není potřeba tyto firmy vystavovat nebezpečí ztráty dobrého jména," vysvětlil postup poznaňské prokuratury Butra i to , proč odmítá zveřejnit jména firem.

Poláci loni do Česka prodali potraviny za více než miliardu eur, skoro o 19 procent více než v roce 2010. Šlo hlavně o sýry, drůbeží maso, pekárenské výrobky, vepřové maso a řepný olej.

České zemědělství prý nemůže konkurovat

Podle polského ministra zemědělství není reálné nebezpečí, že by Česko kvůli obavám o nezávadnost potravin z Polska zakázalo dovoz jejich potravin. Nebylo by to v souladu s právem Evropské unie, řekl v úterý ministr zemědělství Marek Sawicki.

„Češi svoje zemědělství nechali stranou, dnes nedokáže konkurovat s naším," dodal. Tvrdí, že čeští zemědělci se hlasitě ozývají pokaždé, když se objeví nějaký problém na polském nebo německém trhu.

Pověsti polských potravin v poslední době nepřidala kromě solné ani vaječná aféra, kdy se ukázalo, že jistá firma ze středního Polska po léta prodávala sušená vejce obsahující jedovaté kadmium, olovo a bakterie coli. Sawicki ujišťuje, že výrobky obsahující nebezpečný prášek byly staženy z obchodů.