„Do dnešního dne nemáme prostřednictvím (evropského výstražného systému) RASFF ani jinou cestou žádné konkrétní informace o tom, které subjekty v Polsku zpracovávaly průmyslovou sůl, do kterých potravin a v jakém dávkování byla použita a zda se tyto potraviny mohly dostat na český trh,“ řekl vrchní ředitel sekce kontrolní a právní SZPI Martin Klanica, podle kterého se polské úřady snaží kauzu utlumit.

Česko podle Klanici ani kvůli této aféře nemůže zakázat dovoz polských potravin, protože by to bylo v rozporu s evropskými pravidly. „Budeme ale iniciovat vůči Evropské komisi, aby ty členské státy, které nedodržují pravidla hry, byly více kontrolovány a auditovány, protože to podráží důvěru spotřebitelů v celý systém (RASFF), který je nastaven,“ podotkl Klanica.

Vzorky polských potravin, které SZPI kontrolovala, byly podle Klanici v pořádku. „Zatím se nám nepodařilo prokázat, že by byly kontaminovány (technickou solí). V potravinách je ale pouze několik procent soli, takže se dá těžko očekávat nějaký významný záchyt,“ dodal.