„Pokud se prokáže, že je v silách Řecka pokračovat v obsluze dluhu, a pokud bude existovat obecná dohoda se soukromými věřiteli, pak si také veřejný sektor bude muset položit otázku, zda neposkytne pomoc,“ poznamenal Juncker. Euroskupinu tvoří ministři financí eurozóny, kteří hrají klíčovou úlohu při jednáních o mezinárodní pomoci Řecku.

ECB pomáhá situaci kolem Řecka stabilizovat tím, že dlouhodobě nakupuje státní dluhopisy a zásobuje tamní komerční banky penězi. V této souvislosti se objevily spekulace, že ECB možná bude muset část koupených aktiv odepsat.

Pomoc Řecku se patrně protáhne

Řecko se teď snaží se soukromými věřiteli dohodnout na výměně dluhopisů. Za soukromé věřitele jednání vede Ústav pro mezinárodní finance (IIF). Jednání se vlečou už několik měsíců, v posledních dvou týdnech ale nabrala na intenzitě.

Podle Junckera je rovněž čím dál pravděpodobnější, že podpora Řecka ze strany eurozóny bude trvat více než deset let, jak se původně předpokládalo. Jedním dechem však v rozhovoru pro německý deník Handesblatt dodal, že s odchodem jihoevropské země z eurozóny nadále nepočítá.