Kurz bude podle expertů kolísat ještě více než v loňském roce, kdy se koruna obchodovala dokonce pod 24 Kč za euro, než na podzim oslabila a kurz se vyšplhal na současných zhruba 25,80 Kč za euro.

První měsíce roku 2012 podle analytiků poznamená dluhová krize v eurozóně a koruna bude dál slábnout. "Vývoj dluhové krize v eurozóně bude zřejmě hlavním faktorem pohybujícím českou korunou v příštím roce. Vzhledem k tomu, že řešení i těch nejvíce urgentních evropských problémů zřejmě potrvá v lepším případě několik měsíců, nepočítáme na první čtvrtletí roku 2012 téměř s žádným posílením české koruny," uvedl i analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Analytik společnosti Citfin Jiří Šimek míní, že by koruna mohla ještě oslabit. "Pokračující nervozita na světových trzích a dopady evropské dluhové krize do české reálné ekonomiky mohou ještě přinést další oslabení koruny. To by ale nemělo být tak výrazné jako v roce 2009, kdy oslabila téměř ke třiceti korunám za euro," prohlásil.

Dodal, že během roku by se kurz měl stabilizovat a koncem roku se vrátit pod 25 korun za euro.

Rozkolísaný kurz

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka by se koruna koncem příštího roku měla dostat na 25,10 Kč/EUR. Analytik Komerční banky Miroslav Frayer je optimističtější a očekává za rok kurz 24,40 Kč/EUR.

"Dá se také očekávat, že během příštího roku bude koruna rozkolísanější, než tomu bylo zejména v první polovině letošního roku," doplňuje rozdílné odhady předpoklad Michala Brožka z Raiffeisenbank.

Centrální banka podle základního scénáře své listopadové prognózy očekává posílení měny na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro.
V případě vyplnění alternativního scénáře ČNB by se ovšem kurz koruny pohyboval příští rok kolem 24,20 Kč/EUR a v roce 2013 na 23,90 koruny za euro.
Alternativní scénář počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny.