Podle Merkelové je nutné důvěru v euro obnovit, ale bude to trvat léta. Už odpoledne řekl v Marseille francouzský prezident Nicolas Sarkozy, že Evropě hrozí rozpad více, než kdy dříve. [celá zpráva]

Na summitu předloží PařížBerlín návrh, jak zachránit společnou měnu a vypořádat se dluhovou krizí. Merkelová si přeje ustavit fiskální unii a prosadit rozpočtovou odpovědnost, kdy při porušení tvrdých zásad padnou automaticky pokuty. Celkové zadlužení nemá překračovat 60 procent HDP a rozpočet může mít maximálně tříprocentní deficit.

Britové a ČR se cukají

Otázkou ale je, co se podaří prosadit. Britský premiér David Cameron už řekl, že nebude hlasovat pro nic, co by poškodilo britské zájmy.

Česká republika podle premiéra Petra Nečase nechce přispět k záchraně eurozóny prostřednictvím půjček pro Mezinárodní měnový fond (MMF). Praha by měla možná přispět až 3,5 miliardami eur. Případné zapojení ČR do této pomoci ale premiér zcela nevyloučil, uvedla ČTK.

Je proto možné, že se rozpočtové zákonitosti podaří prosadit jen v 17 zemích eurozóny a ne v celé sedmadvacítce. Země platící eurem by měly schválit v národních legislativách, že se zavazují k vyrovnanému rozpočtu. Měly by také mít podobné daně pro firmy a z finančních transakcí.

Naopak soukromí investoři už nebudou nuceni nést podíl ztrát z dluhopisů, jak tomu bylo v případě Řecka.