Letošní odhadovaný růst hospodářství ministerstvo ponechalo na 2,8 procenta. "I přes vyšší odhad inflace, všem, kterým letos stoupne mzda o zhruba pět procent, se nesníží životní úroveň, a to i přes řadu opatření spojených s reformou veřejných financí," řekl před nedávnem Právu ministr financí Bohuslav Sobotka. Odhad vyšší inflace je dán především dopadem změn spotřebních daní a změnou sazeb u daně z přidané hodnoty, ke kterému letos došlo a ještě dojde právě v souvislosti se zaváděním finanční reformy.

Ministerstvo také zvýšilo odhad růstu domácí ekonomiky za loňský rok na 2,9 procenta. Proti říjnovému odhadu to představuje zvýšení o 0,4 procentního bodu. Úřad Bohuslava Sobotky také ponechal odhady pro vývoj míry nezaměstnanosti pro letošní rok. Ta by se v průměru měla pohybovat na 10,3 procenta proti loňským 9,9 procenta. Na konci letošního roku by ale měla dosahovat 10,6 procenta.

Ministerstvo financí je v odhadech růstu domácí ekonomiky v letošním roce pesimističtější než centrální banka. ČNB ve čtvrteční prognóze předpokládá růst HDP o 2,9 až 3,4 procenta. Inflace by se podle ČNB měla na konci letošního roku pohybovat mezi 2,6 až 4,0 procenta, v červnu příštího roku by se měl růst cen zpomalit na 1,8 až 3,2 procenta.