Podle úředníků blízkých inspektorům MMF, EU a Evropské centrální banky (ECB) zatím nelze říct, zda Řecku hrozí, že by nedostalo dalších osm miliard z pomoci, protože v současnosti zemi ohrožuje mnohem hlubší recese, než se čekalo. Analytici věří, že Řecko dostane další splátku pomoci, čeká ho však zřejmě varování, že musí urychlit reformy.

Řecko se zavázalo, že se mu letos podaří snížit rozpočtový deficit na 7,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle zdroje však bude deficit činit nejméně 8,6 procenta HDP.

Pokulhává i privatizace

Inspektoři EU, MMF a ECB podle zdroje upozorňují na tři hlavní problémy. Kromě horšího ekonomického výkonu jsou to problémy se zaváděním některých střednědobých opatření, která buď nebyla zavedena vůbec, nebo se zpožděním. Výnosy ze zavedených opatření, zvláště z daní, jsou pak nižší, než se předpokládalo.

Atény rovněž slíbily, že získají do konce září z privatizace 1,7 miliardy eur a do konce letošního roku pět miliard eur. I ohledně tohoto slibu panuje ze strany inspektorů spíše skepse.