„I když je pro bankovní klienty v zahraničí možnost mít v bance otevřený obyčejný běžný účet, myšleno bez zahrnutých balíčkových služeb, brána jako úplný standard, u nás to tak není,“ připomněl Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com.

Tlak bank na klienty

Poplatek za vedení běžného účtu, získal v žebříčku absurdnosti v roce 2007 „přízeň“ více než 44 procent hlasujících, připomněl Nacher.

Ve srovnání serveru bankovnipoplatky.com toto platí na 8 ze 14 bank. Tyto ústavy se zpoplatněním běžných účtů snaží klienty přinutit ke zřízení některého z balíčků, který má v sobě některé podslužby zahrnuty a motivuje klienta k aktivnímu využívání služeb banky.

„U řady kont či balíčků lze dosáhnout na vedení zdarma, ale jen při splnění stanovených podmínek, jakými jsou počet transakcí měsíčně, měsíční obrat či určitý minimální objem vkladu,“ vysvětlil Nacher.

Účty zdarma existují

Existují však i banky, které základní účty nezpoplatňují. Z bank „velké čtyřky“ může mít klient účet zdarma u dvou z nich – Osobní účet u České spořitelny a technický účet zdarma je možné zřídit i v UniCredit Bank.

Jinak pro běžný účet zadarmo a bez povinností doporučuje Nacher vyrazit do menších bank, jako je mBank, LBBW, ZUNO a FIO. Na výběr ze dvou nezpoplatněných kont mají klienti nárok v Equa bank.

Česká spořitelna

Jedná se o Osobní účet České spořitelny, který může být zdarma.

ČSOB

ČSOB běžný účet pořídíte za 30 Kč měsíčně (20 Kč pokud budete mít výpisy v elektronické podobě).

Komerční banka

Bankou propagovaný balíček „Můj účet“ (68 Kč) nabízí možnost získat polovinu z měsíčního poplatku zpět při splnění vymezených podmínek.

UniCredit Bank

Pro potřeby zúčtování termínovaných vkladů, ke spořicím účtům, pro zúčtování poplatků v souvislosti s pronájmem bezpečnostní schránky, pro zúčtování splátek úvěrů nebo pro zúčtování obchodů s cennými papíry je možné založit technický účet, na kterém jsou zdarma následující služby: otevření a vedení účtu, vklady hotovosti na účet a tuzemské příchozí platby.

GE Money Bank

Zpoplatněné je konto Genius Active Start. Konto Genius Active: Při průměrném měsíčním zůstatku na běžném účtu od 250 000 Kč za vedení účtu v období neplatíte. Konto Genius Gold: Při zůstatku všech vkladů klienta nepodnikatele od 1 000 000 Kč k 20. dni v měsíci, který je předmětem poplatku. Platí pouze pro nejdříve založený účet jednoho klienta. Zůstatek je stanoven automaticky jako součet všech vkladů klienta fyzické osoby nepodnikatele na běžných účtech v libovolné měně, spořicích účtech, vkladních knížkách a termínovaných vkladech v libovolné měně vedených u GE Money Bank a dále peněžních prostředků investovaných do podílových fondů v CZK v nabídce GE Money Bank.

Raiffeisenbank

Pokud klient vlastní eKonto Prémium, při splnění podmínky součtu příchozích plateb za měsíc minimálně 25 000 Kč nebo úspory a investice v bance jsou minimálně 500 000 je zdarma.

Poštovní spořitelna

Era online účet je zdarma pro klienty, kteří mají na účtu v předchozím měsíci zůstatek alespoň 15 000 Kč, jinak je za 50 Kč měsíčně. Era Osobní účet stojí 34 Kč měsíčně, avšak pro osoby nad 28 let, kterým ČSSZ posílá na účet starobní důchod, je za 8 Kč.

mBank

Oblíbené mKonto od mBank je zdarma.

LBBW Bank

Q konto je zdarma, při otevření na něj klient musí vložit alespoň 500 Kč.

Volksbank

Domácí konto u Volksbank je zdarma jen za podmínek příchozí platby v minimální výši 15 000 Kč měsíčně a alespoň pěti odchozích plateb. Standardní běžný účet získáte za 47 Kč měsíčně.

Fio banka

Za účet ve Fio bance nic neplatíte.

ZUNO

„ÚČET“ máte zcela zdarma bez podmínek. „ÚČET PLUS“ je zdarma při splnění podmínky nákupy kartou nad 5000 Kč měsíčně nebo na účtu objem vkladu v daném měsíci 200 000 Kč.

Equa bank

Zdarma je jak základní běžný účet, tak On-line konto.

Banka Může dospělý klient v bance využít běžného účtu, aniž by musel splňovat další podmínky? Ano/Ne
Cena běžného účtu (Kč měsíčně)
Česká spořitelna
ano
zdarma
ČSOB
ne
20 (30) Kč
Komerční banka
ne
50 Kč
UniCredit Bank
ne
zdarma/50 Kč
GE Money Bank
ne
59 Kč
Raiffeisenbank
ne
75 Kč
Poštovní spořitelna
ne
zdarma/34 Kč
mBank
ano
zdarma
LBBW
ano
zdarma
Volksbank
ne
zdarma/47 Kč
FIO banka
ano
zdarma
Air Bank
banka sazebník zveřejní v průběhu srpna 2011
 
ZUNOano
zdarma
Equa bank (dříve Banco Popolare)
ano
zdarma
Zdroj: sazebníky bank, bankovnipoplatky.com