Zatímco zkraje letošního roku se průměrné ceny Naturalu 95 na čerpacích stanicích pohybovaly průměrně mezi 33 až 33,50 Kč za litr, tak s příchodem jara vzrostly a od konce dubna a skoro po celý květen se pohybovaly nad hranicí 35 Kč za litr.

„Na výrazném zvýšení cen pohonných hmot měla velký vliv mimo jiné nestabilní situace v Libyi, která byla jedním z hlavních důvodů skokového zvýšení cen ropy Brent, když se obchodovala za 127 dolarů za barel,“ připomněl Novák s tím, že oslabení americké měny poté zčásti kompenzovalo rostoucí ceny ropy na světových trzích.

Sílící dolar a slábnoucí koruna není dobrá kombinace

Cena ropy Brent se sice snížila, nadále se však udržuje vysoko nad hranicí 100 dolarů za barel, v pondělí se držela na téměř 112 dolarech za barel. „Do karet cenám ropy rozhodně nehraje možný tlak na posílení amerického dolaru kvůli přetrvávající dluhové krizi v Řecku,“ říká Novák.

Ceny ropy sice nejsou tak vysoké jako před dvěma měsíci, oslabení koruny vůči dolaru by však při neměnných cenách ropy znamenalo další tlak na růst cen pohonných hmot na domácích čerpacích stanicích. „Co lze do budoucna očekávat téměř s jistotou je rostoucí rozkolísanost ceny této suroviny a následně i pohonných hmot,“ zakončuje analytik.