V centru města řidiči vytvořili zástupy po dvojicích a dlouhá mnohametrová stonožka pískajících, troubících a skandujících zaměstnanců ostravského dopravního podniku se vydala do ulic města.

„Vyzývám všechny předáky, aby své zaměstnance upozornili na pokojný průběh našeho pochodu k Nové radnici. Nechceme žádné potyčky se stávkokazy, budeme na ně jen volat, aby se k nám přidali, že to děláme i pro ně. Někteří jsou v nepříjemných životních situacích a jedou na doraz, snaží se uživit své rodiny, tak jako my všichni. Jsem rád, že jsme se dnes sešli ve větším počtu než včera,“ promlouval přes megafon ke stávkujícím řidičům, technickým pracovníkům a revizorům z dopravního podniku šéf odborů Ivo Protivínský.

Stávka v dopravě v Ostravě trvá už druhý den.

Stávka v dopravě v Ostravě trvá už druhý den.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Na Nádražní ulici stávkující dopraváci za vyšší mzdy zablokovali dopravu projíždějícím tramvajím stejně jako v první den stávky. Vzhledem k tomu, že jich však bylo mnohem více a šli ve dvojstupech, tak dokázali ulici křižovat najednou na více místech. Na místo nakonec dorazila také policie, která se snažila demonstranty rozdělit a zajistit nepřetržitou dopravu.

Tramvaje v ostravské Nádražní ulici stály.

Tramvaje v ostravské Nádražní ulici stály.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

„Auta a cyklisty pouštějte, blokujte jen tramvaje!“ volali stávkující a na upozornění policistů někteří příliš nedbali. Policie proto musela také pár demonstrantů zadržet. Například kvůli tomu, že je neuposlechl a nezůstal stát před přechodem.

„Vysvětloval jsem jim, že jsme konec průvodu, že nás roztrhají, ať nás pustí. Ale marně. Chtěli mě odvést, ale nakonec jsem jim ukázal občanku a domluvili mně. Emoce jsou vypjaté na všech stranách,“ vysvětloval stávkující řidič.

Stávka v dopravě v Ostravě trvá už druhý den.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Stávka je neomezená, začala úterní půlnocí. Zatím se neví, kdy skončí. Během šestiměsíčního vyjednávání se odbory se zaměstnavatelem nedohodli na růstu mezd. Odboráři trvají na pětiprocentním navýšení, podnik s městem nabízí zvýšení letos i v příštím roce jen o 1,5 procenta, což je pro stávkující nepřijatelné.