Kontaminované maso by se tak mohlo brzy zpracovávat i v ČR.

„Dle našeho úsudku ztratí Němci jakoukoli důvěru ve vepřové a vejce, a výrobci se budou snažit dostat vepřové do zahraničí a to za tzv. dumpingovou cenu. Bude mít tragické důsledky na zdecimované stavy chovu prasat v ČR,“ konstatoval Veleba s tím, že se jedná o fatální selhání německých orgánů.

Upozornil, že každým rokem se stav chovu prasat v ČR neustále snižuje a podle propočtů ČAK by měl v příštím roce poklesnout znovu, a to až o 13 procent. V některých regionech bude nedostatek surovin z vepřového, jinde to způsobí například zvýšení nezaměstnanosti, řekl Veleba.

Nedůvěra v německé i české kontrolní orgány

Podle něj agrární komora od počátku neměla důvěru k prohlášením, která z Německa ohledně dioxinové aféry zazněla. Němci údajně například zprvu tvrdili, že se žádné vepřové maso do zahraničí nedostalo, ale posléze potvrdili, že stovky tun vyvezly do celé řady jiných zemí včetně ČR.

„Kdyby se to množství tuku obsahujícího dioxin, které přiznali poprvé, použilo jen pro směsi pro prasata, bylo by z toho tři tisíce tun krmiva. Na konci je z toho 50 tisíc tun kontaminovaného masa,“ varoval Veleba.

Němce také kritizoval za to, že dodnes není známo, kde byl použit krmný tuk s dioxinem a kdo tím prasata krmil. Pustil se také do českých orgánů, které podle něj neučinily žádné oficiální kroky a vše nechaly na Němcích.

Veleba rovněž podotkl, že dioxiny se používají do krmiv již od roku 2009. Agrární komora pak hodlá rozeslat dopis všem provozovatelům jatek, „aby si zachovali své jméno a nepřijímali maso z Německa, byť za dumpingovou cenu“. „Většina se chová seriózně, ale už se objevila i taková jatka, která podlehla levným nákupům,“ dodal Veleba.

Dovoz masa se zvyšuje

Nenápadný, ale masivní dovoz německého vepřového masa je v posledních dnech zaznamenáván prakticky všude v Česku, na hranicích s Německem především. „Oficiálně je závora zavřená, ale to neplatí pro malé dovozce, kteří dodávají do obchodů, školních jídelen,“ upozornil Bořivoj Binder, generální ředitel Agroporku.

„Propad cen pro naše producenty zatím nenastal, ale podél celé německé hranice je celá řada skladů, která maso dodává bez kontroly od Českých Budějovic až po Cheb. A jde to třeba i do kuchyní mateřských škol,“ upozornil Josef Píšek, ředitel LZ Odbyt Klatovy.

Nepodléhat panice

"Zlověstná varování ze strany České agrární komory už v minulosti zazněla několikrát a nikdy se nenaplnila," uvedl pro Novinky mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

V Česku podle něj nebylo dosud zjištěno nadměrné množství dioxinů ani ve vepřovém mase, ani ve vejcích. A dá se předpokládat, že do budoucna zjištěna nebudou, což podle Dubna avizovala i německá strana. [celá zpráva]

"Přímé ohrožení zdraví by nemělo nastat," zopakoval Duben. Jak dále mluvčí sdělil, pokud by obdobný problém nastal v Česku, vešel by ve známost hned, čímž narážel na devítiměsíční prodlevu, než se o celé kauze dozvěděla německá vláda.