„Dnešní dobrý výsledek byl do velké míry dán lepšími čísly o německých průmyslových objednávkách. Ty jsou samozřejmě pro Česko naprosto klíčové,“ informoval analytik Tomáš Volf ze skupiny Citfin.

Pokud jde o snížení, to ČSÚ zaznamenal v odvětví oděvů, v produkci koksu a rafinovaných ropných výrobků a ve výrobě nábytku.

„Vše navíc nasvědčuje tomu, že hladce fungující motor českého průmyslu si minimálně v několika nadcházejících měsících udrží vysoké otáčky,“ domnívá se ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Růst bude pokračovat

Zlepšení situace v průmyslovém sektoru se nicméně podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka promítá do trhu práce velmi pomalu, tempo meziročního poklesu zaměstnanosti v sektoru by se však mělo nadále snižovat. „Průměrná mzda v průmyslu se zvýšila na 28 835 Kč,“ doplnil Vejmělek s tím, že v tomto roce by měl růst české průmyslové výroby pokračovat, i když zřejmě pomalejším tempem.

„Velmi pozitivním signálem do budoucna jsou předstihové indikátory pohybující se v rekordních výšinách. Rostoucí ceny komodit a pokračující problémy eurozóny však ochlazují přílišný optimismus," připomněl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.