"Po konečné revizi, kterou provádí Eurostat a která řecká čísla za rok 2009 schválí jednou provždy, to bude nad 15 procenty," řekl ministr na ekonomickém fóru v kyperském Limassolu. Eurostat, který je statistickým úřadem Evropské unie, by měl konečná data o loňském rozpočtovém deficitu Řecka zveřejnit do poloviny listopadu.

Řecko doplácí na problémy, do nichž se dostalo kvůli vysokým státním výdajům a falšování statistických dat. Na podvody přišla současná vláda socialistů, která je v úřadu od loňského podzimu. Za nynější problémy je tak zodpovědná předchozí konzervativní vláda.

Řecko přijalo mezinárodní finanční pomoc, která Aténám umožňuje čerpat v příštích třech letech až 110 miliard eur (asi 2,7 biliónu korun), pokud bude Řecko průběžně plnit stanovené podmínky. K těm patří hlavně snižování výdajů.

Vláda chce v letošním roce snížit rozpočtový deficit na 7,8 procenta HDP a v jeho snižování pokračovat i v dalších letech.

Pro srovnání: loňský deficit České republiky činil necelých šest procent (5,93 procenta) HDP, Slovensko dosáhlo necelých osmi procent (7,96 procenta) HDP, Německo 3,1 procenta HDP a USA 8,9 procenta HDP.