Ten překvapivě ukazuje, že zvlášť častým terčem nenechavců je maso. Ovšem zloděj masa například v USA nesáhne jen tak po nějakém kuřecím křidélku nebo obyčejné vepřové kotletě. Nejvíc se krade kvalitní hovězí, nejčastěji svíčková, a to především ze zvlášť ceněné skotské rasy dobytka Aberdeen Angus vyšlechtěné před 140 lety. Kromě výběrového masa jdou američtí nenechavci v potravinářských obchodech nejčastěji také po plodech moře, drahých sýrech, cukrovinkách a po dětské výživě.

V Británii mizí zase hodně lihoviny, především kvalitní druhy whisky. V Latinské Americe, která vyváží proslulé hovězí do celého světa, se kradou hlavně šťavnaté steaky – v taškách zlodějů tam zmizí prý až 5,2 procenta nabídky tohoto zboží, dvakrát více než v jinak „nejnenechavější“ zemi světa, v Indii.

Evropa: Češi hned za Pobaltím

Nejméně se přitom obecně krade na Dálném východě a v německy mluvících zemích. Prvenství absolutně nejpoctivějších drží Tchajwanci: zloději tam připraví obchody o pouhé 0,87 procenta ročního obratu.

To Česko je na tom podstatně hůř. Zloději u nás ukradou zboží v hodnotě 1,4 procenta ročního obratu obchodní sítě, po trojici zemí bývalého sovětského Pobaltí jsme na tom nejhůř v Evropě. Překvapivě lépe jsou na tom obchodníci i v „mafiánské“ Itálii a méně se v obchodech krade i u našich nejbližších sousedů na Slovensku, ale také v Polsku.

Zajímavé je, že ale v celé Evropě – s výjimkou Ruska – řádí zloději v obchodech méně než jejich kolegové ve Spojených státech. Evropský průměr ztrát je totiž 1,29 procenta, v USA 1,5 procenta ročního obratu prodejen.

Nekradou se samozřejmě jen potraviny. Celosvětově největší ztráty způsobují krádeže technického  zboží – součástek do aut a autodoplňků a různých spotřebičů pro domácnost. Až pak je to oblečení, kosmetika a léčiva a potraviny.

V Americe vůbec nejvíc trpí prodejci parfémů a léků. V Evropě je zas velkým terčem značkové oblečení, zvlášť dětské, a také módní doplňky.

Liší se i sama zlodějská branže: zatímco v Evropě si majitelé obchodů musí dávat pozor hlavně na nenechavé zákazníky, tedy „externisty“, v USA jsou největšími strakami vlastní, interní zaměstnanci – připadá na ně 43,7 procenta všech škod způsobených krádeží, na zákazníky jen za 35 procent. Zbytek jde na vrub dodavatelů.

Naopak v Evropě mají zlodějští zákazníci na svědomí až 48 procent škod na odcizeném zboží a zaměstnanci jen 29,8 procenta.

Nenechavci v obchodech
Mezi 42 sledovanými zeměmi se nejvíce krade v Indii (2,72 proc. ročního obratu prodejců), v Maroku a v Brazílii, nejméně na Tchaj- wanu, v Hongkongu a v Rakousku.
V EU se nejvíc krade v obchodech v Pobaltí, následuje Česko.
Ročně obchodníci přijdou kvůli zlodějům o zboží za 107,3 miliardy dolarů.
Za poslední rok se počet krádeží snížil o 5,6 procenta poté, co během krize výrazně vzrostl (v USA až o 9 %). Pokles je spojován s růstem výdajů na zabezpečení zboží.
(Zdroj: ORF)