V případě Polska Moody's žádnou změnu ratingu nečeká minimálně do dalších voleb, které jsou plánovány na příští rok. Do té doby už by Polsko prý mělo začít se snižováním rozpočtového deficitu, jehož vývoj není udržitelný.

Česká republika má u Moody's hlavní rating na stupni A1 se stabilním výhledem. To ale předpokládá, že nová vláda pravého středu prosadí snížení rozpočtového deficitu a další opatření, která slíbila voličům. Podle Moody's je ale zatím příliš brzy na to, aby bylo možné plány nové české vlády hodnotit.

"My se tam zaměříme hlavně na fiskální konsolidaci. Budou tam nějaké reformy a pokud budou důraznější, než s čím teď počítáme, budeme zvyšovat (rating). Pokud budou méně důrazné, snížíme," řekl Thomas prostřednictvím telemostu z Londýna. Vídeňský summit pořádala agentura Reuters.

Hlavní analytik Moody's Dietmar Hornung v září poznamenal, že jak v případě České republiky, tak v případě Polska vidí spíše tlak na zvýšení ratingových známek. V tuto chvíli ale prý agentura nemá v plánu měnit výhled ratingu ani v jednom případě. Polsko má od Moody's nyní rating na stupni A2.

Současná česká vláda vzešla z květnových voleb a k moci ji vynesly sliby, že sníží fiskální deficit, aby předešla podle jejích slov takové krizi, jakou teď prochází Řecko. Vláda očekává, že letošní deficit dosáhne 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Příští rok chce deficit snížit na 4,6 procenta HDP.