Vedle nově zvoleného republikového výboru v čele se staronovým předsedou Ivanem Urbanem si totiž jihočeská a jihomoravská sekce sdružení zvolila minulý týden vlastní výbor, který se pokusil do účtu nabourat.

"Do vyjasnění celé situace ohledně toho, kdo je oprávněný s účtem nakládat, jsme se rozhodli požádat banku o jeho zablokování," uvedl mluvčí SOS. O případu večer informovala televize Prima, podle níž někteří zaměstnanci SOS nedostali už několik měsíců výplaty.

Prima v souvislosti se zablokováním účtu uvedla, že hned tři různí lidé na třech různých místech požadovali, aby byli ti, kdo má mít teď k účtům přístup. "Účet je zablokován, respektive nikdo k němu nemá dispoziční práva," řekla Primě vedoucí právnička SOS Martina Neuročná.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček Primě řekl, že MPO přispívá sdružení ročně částkou více než pět miliónů korun. Podle Primy ale není jasné, kde peníze jsou - na účtech totiž zůstává zhruba 40 000 korun.

Z kont přitom odcházejí i některé transakce bez vysvětlení toho, kam a proč směřují. Lidé z ústředí SOS se k tomu odmítli vyjádřit s odůvodněním, že s ohledem na bezpečnost osobních údajů není někdy možné všechny údaje zcela zveřejnit.