Fréza společnosti Fehlmann je kompaktní číslicově řízený stroj pro vysokorychlostní přesné frézování těžko obrobitelných materiálů. Naklápěcí a otočný stůl umožňuje obrábění s nakloněným stolem bez vlivu na ostatní lineární osy. Předností je mj. ergonomičnost obsluhy.

Mobilní měřící rameno francouzské firmy Hexagon Metrology se vyznačuje šestiosým, vysoce přesným měřicím ramenem s nekonečnou rotací kloubů. Zlatou medaili Veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT získalo i vertikální portálové obráběcí centrum společnosti Tajmac-ZPS.

Marabu má pomáhat třeba při povodních

Oceněný experimentální letoun Marabu byl předveden v polovině července na letišti v Kunovicích, vyvinuli jej na Leteckém ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT pod vedením Antonína Píštěka. Řízen je elektronickým systémem a vystoupat může až do výšky 8000 metrů. V současnosti má kabinu pro dva piloty a po bezpečném zalétání bude osazen přístroji pro bezpilotní létání. Počítá se se sériovou výrobou

Podle Píštěka je bezpilotní létání ve světě moderním trendem v letectví. Na výstavišti Píštěk řekl, že VUT již oslovilo potenciální uživatele, konkrétně společnosti ČEZRWE, které si v současnosti najímají dražší vrtulníky. Letoun bude podle Píštěka vhodný pro sledování zaplavených území, pro policii při dopravních zácpách apod.

Autobus s vodíkovými palivovými články

Oceněný hybridní vodíkový autobus TriHyBus je první svého druhu v České republice, na jeho vzniku se podílela i plzeňská Škodovka. Je to zároveň první autobus s vodíkovými palivovými články vyvinutý ve střední a východní Evropě. Energii může čerpat hned ze tří zdrojů – z palivového článku, z akumulátorů a z tzv. kapacitorů. Zjednodušeně řečeno – využívá pokročilé technologie s cílem optimalizace energetických toků ve vozidle.

Vývoj autobusu byl zahájen v polovině roku 2007. Nyní zajišťuje městskou hromadnou dopravu v Neratovicích a okolí. Na projektu se podílely firmy z České republiky, Německa a Norska.

Soutěž organizuje společnost Veletrhy Brno společně se Svazem průmyslu a dopravy a s VUT v Brně. Ještě předloni měla soutěž 15 kategorií, od loňského ročníku byla zredukována na čtyři kategorie i s veletrhem IMT.