„Dneska je problém nejen něco prodat, ale i něco koupit. Uzavírá se málo obchodů a je i málo zájemců,“ vysvětlil ředitel společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal. Podle něj dost lidí odkládá prodej nemovitostí na pozdější dobu, ale prý k tomu není důvod, protože se situace na trhu jen tak nezmění.

Ceny bytů se drží někde kolem úrovně roku 2002, tedy před velkým růstem cen, který  probíhal do roku 2008.

Samozřejmě se nedá říct, že byty zlevňují automaticky ve všech lokalitách. To potvrzuje i realitní makléř Jan Zachystal ze společnosti Re/Max Alfa. „Nabídka je poměrně široká, přesahuje poptávku. Ceny jdou dolů, ale záleží na lokalitě. Okraje Prahy a sídliště zlevňují,“ popsal Zachystal.

Byty se už nekupují ani jako investice

Podle Pácala je trh „přichcíplý“. Kromě hospodářské krize, která například zhoršila dostupnost hypoték, je dalším důvodem také to, že velká část mladých lidí si vlastní bydlení již v posledních letech pořídila. Proto poptávka po bytech a ani jejich výstavba není zdaleka tak veliká jako před lety.

Odborník navíc upozornil, že také skončila doba, kdy si lidé koupili nemovitost jako investici. Po získání bytu vydělávali na pronájmu, ale tento trend již v současnosti není běžný. Také prý situace kolem nájmů je značně rozkolísaná.

„Nám se stalo, že někdy nezískáme pronájem žádný, další měsíc pak obsadíme desítky bytů,“ popsal vlastní zkušenost Pácal.