Po ozdravných krocích by aerolinky měly být nejen menší, ale měla by se letošní ztráta snížit na 600 miliónů korun. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr financí Eduard Janota. Podle vládou schváleného plánu by ČSA měl pomoci mimo jiné další prodej majetku, firma se tak do budoucna zaměří jen na přepravu cestujících.

„Pokud nenastane nepředvídatelná událost, předpokládáme, že v roce 2012 se můžeme těšit na ziskové České aerolinie," komentoval restrukturalizační plán prezident ČSA Miroslav Dvořák.

Podle něj bude firma využívat již jen letadla typu Airbus, do konce roku 2012 proto budou prodány boeingy. Doposud vlastní ČSA přes pět desítek letadel. Kvůli omezení flotily se sníží i počet destinací.

Z aerolinek bude holding

Firma již například vyčlenila odbavování cestujících a letadel do dceřiné společnosti, která poskytuje služby nejen ČSA, ale i dalším aerolinkám.

Potvrzeným záměrem je osamostatnění charterové přepravy, ve fázi úvah je také vyčlenění technické údržby nebo například Výcvikového střediska Českých aerolinií.

České aerolinie nyní zaměstnávají zhruba 3300 zaměstnanců, další stovky pracují pro dceřinou společnost pro odbavení letadel.