„Evropa musí povstat a rozhodnout se, jestli se stane Spojenými státy evropskými nebo jen směskou nezávislých zemí,“ uvedl analytik z Citigroup Tom Fitzpatrick.

Jedna z největších finančních institucí v USA tvrdí, že i kdyby se vyřešily současné problémy Řecka, eurozóna se stejně rozpadne. „Bez pozornosti velký členských zemí, zejména Německa, se obáváme, že euro jako jednotná měna je nevyhnutelně odsouzena k zániku,“ dodal analytik.

Například významný investor a guru finančních trhů George Soros již v únoru upozornil, že eurozóna bez jednotné rozpočtové politiky míří ke kolapsu.

„Pomoc pro Řecko by mohla být dostačující, ale ještě zbývá zajistit Španělsko, Itálii, Portugalsko a Irsko. Společně dohromady jsou příliš velkým soustem i pro Evropu. Pokud bude Řecko zachráněno, potíže euru zdaleka ještě nekončí,“ předpověděl Soros před časem v listu Financial Times.

Po dluhových problémech Řecka se objevily informace, že s dluhy by mohly mít potíže další evropské země. Ratingové agentury jim hrozí snížením hodnocení schopnosti dostát svým závazkům.