Plynovod povede z ruského Vyborgu na dně Baltu do německého Greifswald. Nord Stream bude z 51 procent patřit energetickému gigantu Gazprom.

Do Evropy zatím vede také plynovod z Ruska přes Ukrajinu. Jenže v posledních letech byly dodávky suroviny na starý kontinent několikrát ohroženy kvůli sporům mezi Ukrajinou a Ruskem. Vždy šlo o nezaplacené dodávky a cenu za tranzit plynu. Právě kvůli těmto problémům bylo zahájení výstavby Nord Streamu tolik očekáváno.

Trubky připravené na výstavbu plynovodu Nord Stream, který povede po dně Baltického moře.

Trubky připravené na výstavbu plynovodu Nord Stream, který povede po dně Baltského moře.

FOTO: Christian Charisius, Reuters

Rusko zásobuje Evropu plynem z třiceti procent. Medvěděv podle BBC na pátečním ceremoniálu řekl, že „Rusko spolupracuje s evropskými sousedy ohledně zásob plynu již přes čtyřicet let“.

Náklady na výstavbu Nord Streamu by do jeho dokončení v roce 2012 měly dosáhnout 7,4 miliardy eur, tedy asi 186 miliard korun. Pro první fázi projektu bylo již zajištěno 3,9 miliardy eur. Ročně by mělo plynovodem projít na 55 miliard kubíků suroviny.

Kromě Nord Streamu plánuje Rusko ještě další plynovod označovaný jako South Stream. Vést by měl z jihu země přes Bulharsko a Černé moře.