„Důvodem jeho vzniku je snaha zachovat finální výrobu letounu vlastní konstrukce v České republice v narůstající celosvětové konkurenci. Vývoj trval šest let, nyní je postaven první prototyp,“ řekl Právu společník firmy Evektor Jaroslav Růžička.

Výhodou nízké provozní náklady

Dvoumotorový turbovrtulový hornoplošník má začít létat v květnu. Je určen pro 9 až 14 cestujících, uveze 1800 kilogramů nákladu. Létá rychlostí až 408 kilometrů v hodině.

„Jeho předností je schopnost krátkých vzletů a přistání i na méně kvalitních nezpevněných dráhách na ostrovech či v horách. Nabízí se tak pro převoz lidí a nákladů v těžko přístupných místech a méně obydlených oblastech,“ uvedl Růžička.

Letadlo má nízké provozní náklady na let i na pozemní údržbu, interiér lze rychle přestavět z cestovní na nákladní verzi a naopak. Letoun by podle konstruktérů mohl nalézt uplatnění na trzích Jižní Ameriky, na Aljašce, ve státech bývalého Sovětského svazu, v Číně, Asii i Pacifiku.

Letoun je 14,35 metru dlouhý, 4,66 metru vysoký, rozpětí křídel činí 16,10 metru. Může vystoupat do 8800 metrů, maximální dolet je 2620 kilometrů. Evektor na vývoji stroje spolupracoval s dalšími devatenácti firmami sdruženými v Asociaci leteckých výrobců ČR.