„Hlavním zdravotním rizikem nepasterizovaného mléka je možnost přenosu bakteriálních a virových původců infekčních onemocnění. Zejména se jedná o přenos bakterie Listeria monocytogenes – původce listeriózy,“ uvedl v pondělí úřad na svých stránkách.

Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta kromě literiózy hrozí přenos klíšťové encefalitidy či Q-horečky.

„V současné době byla konzumace nepřevařeného mléka z automatu zjištěna v anamnéze u cca 71 osob v Jihočeském kraji, kteří onemocněli kampylobakteriózou,“ varoval Vít. Kvůli minimalizaci dalších problémů vydala Státní veterinární správa podmínky pro užití těchto zařízení.

Jedním z požadavků je umístění viditelného nápisu „syrové mléko před použitím převařit“.

Ministerstvem nyní kritizované automaty na mléko si přitom čeští zemědělci pochvalovali. Jejich rozmístěním na nejrůznější místa nejčastěji ve středu měst si totiž přivydělávají. Automatů je tak po celé republice více než sto, kromě mléka by již měly některé z nich nabízet i ovoce či zeleninu.

Zemědělci s ministerstvem nesouhlasí

Prezident Agrární komory Jan Veleba s prohlášením úřadu nesouhlasí. Podle něj zemědělci dodržují náročné normy jak na skladování, tak na produkci mléka. Veleba si o žádných zdravotních problémech konzumentů vědom není, navíc podle něj o opaku tvrzení ministerstva svědčí fakt, že každým týdnem odběratelů mléka z těchto automatů přibývá.

"Já si myslím, že jde o lobby lidí, kterým automaty vadí. Například v Itálii jsou automatů tisíce a nic podobného se tam neděje," reagoval na varování ministerstva zdravotnictví pro Novinky Veleba.