Obchodní ředitelka pro prodej letenek ze společnosti Student Agency Věra Janičinová předpokládá na letošek "odlepení cen ode dna". Příkladem je Bangkok, který vede žebříček oblíbenosti mimoevropských měst. Zatímco loni se dala letenka pořídit za 12 000 korun včetně poplatků, letos je to o dva tisíce více.

"Nicméně dopravci budou se zdražováním opatrní, protože příliš velké zvýšení ceny a jakýkoliv chybný krok může znamenat ztrátu cestujících a prázdné sedačky na letech," řekla Janičinová. Velmi levné letenky je podle ní stále možné pořídit v rámci občasných cenových akcí.

"Od sklonku loňského roku velmi opatrně letecké společnosti ceny zvyšují. Objevily se v některých případech i vyšší úrovně palivových příplatků, ač se cena ropy nijak výrazně nezvyšuje," doplnil Robert Dvornický z CK Condor. Do většiny měst v Evropě je podle něj stále možné se dostat za 2000 korun bez poplatků, počet sedaček za tyto ceny se bude ale letos snižovat.

Značné zdražení lze očekávat na období převisu poptávky nad nabídkou. Jako příklady dal Dvornický mistrovství světa v kopané v Jihoafrické republice nebo výstavu Expo v Šanghaji.

Létání do Asie zřejmě zlevní

Josef Trejbal z Asiany uvádí jako průměrnou cenu letenky v lednu 11 900 korun. To je srovnatelné s loňským lednem, kdy se prudký propad cen teprve chystal. "Porovnám-li však s rokem 2008, ceny letenek v naší společnosti klesly o 40 procent," uvedl Trejbal.

Další snížení cen letů po Evropě a do USA podle něj očekávat nelze, příchod společnosti Emirates do Prahy, ohlášený na počátek července, by však měl dále zlevnit létání do Asie.