Spory vyvolává i polská žádost o registraci Kielbasy Mysliwske. Proti ní čeští výrobci rovněž protestují kvůli tomu, že se obávají záměny s vlastní žádostí o registraci lovecké klobásy.

"Pokud by Poláci se svými žádostmi uspěli, znamenalo by to, že se polské uzeniny budou pyšnit razítkem kvality a budou tak vyvýšeny nad ty české," uvedl Březina.

Podáním námitek se však Čechům podařilo dočasně celý proces registrace v EU přerušit. Evropská komise nyní bude zkoumat, zda je protest oprávněný a polská snaha získat unijní registraci neplatná.

Kabanos v Česku již od 19. století

Češi argumentují tím, že kabanos není tradiční specialitou, protože se vyrábí ve více zemích střední Evropy a jednotlivé receptury se liší. Pokud by někdo měl právo název kabanos registrovat, byly by to podle Březiny spíše Češi. V Čechách se tradiční točený salám vyrábí od 19. století a od 70. let minulého století pro něj platí technické normy v celém tehdejším Československu.

Spor se navíc "točí" kolem názvu uzeniny. V polštině se totiž používá označení kabanosy, ale v originálu žádosti o registraci a v anglické verzi se objevuje české slovo kabanos. Český svaz zpracovatelů masa nicméně nevnímá celou situaci nijak tragicky.

Podle dřívějšího vyjádření výkonného ředitele svazu Jana Katiny v Lidových novinách se dá pochybovat, že by chyby v polských žádostech byly záměrné. "Podnikáme v tom určité kroky, společně s ministerstvem zemědělství pracujeme na tom, aby se ty chyby odstranily," řekl Katina ještě před podáním námitek, které mají spor vyjasnit.

Svaz zpracovatelů masa si podle jeho šéfa chce především ujasnit, zda by schválení současných polských žádostí nevadilo v případě, kdy by si čeští uzenáři chtěli požádat o svou vlastní registraci na kabanos.